Кольпіт (вагініт) під час вагітності

Що таке кольпіт під час вагітності, чому він виникає, якими симптомами супроводжується, чим загрожує та як відбувається його лікування ― про все це розповімо в даній статті.

Вагинит и беременностьКольпіт, або вагініт ― запальне захворювання піхви, розвиток якого найчастіше провокує патогенна та умовно-патогенна мікрофлора. Ця патологія досить поширена й діагностується приблизно у 60-80% жінок, які звернулися до гінеколога. Вагініт під час вагітності також не рідкість. Для майбутніх мам таке захворювання особливо небезпечно, бо загрожує серйозними наслідками й важко піддається лікуванню, оскільки більшість препаратів володіє тератогенним ефектом. Найбільш небезпечний вагініт під час вагітності, що виник в останньому триместрі.

Кольпіт під час вагітності може бути специфічним і неспецифічним. Специфічним називають кольпіт, який був викликаний патогенною мікрофлорою ― гонококами, трихомонадами, хламідіями. Неспецифічний кольпіт при вагітності викликає умовно-патогенна мікрофлора (лактобактерії), яка через зміни гормонального фону, стану імунної системи, починає вести себе агресивно.

Чому виникає кольпіт (вагініт) у вагітних?

Отже, найголовнішим чинником, без якого не виникне кольпіт у вагітних і його симптоми, ― це умовно-патогенна або патогенна мікрофлора. Рідше вагініт у вагітних можуть викликати віруси.

Крім цього, сприяють розвитку цього захворювання й інші чинники:

 • Зниження імунітету під час вагітності.
 • Перебудова гормонального фону.
 • Зміна рН піхви з кислого на лужний, у зв’язку з чим поліпшуються умови для розмноження патогенної мікрофлори, яка викликає кольпіт у вагітних.
 • Ранній початок статевого життя (у 14-15 років).
 • Безладне статеве життя, незахищені статеві контакти.
 • Наявність фонової патології з боку ендокринної, статевої системи.
 • Носіння тісної, синтетичної нижньої білизни.
 • Неправильне харчування.
 • Переохолодження.

Також вагініт у вагітних може стати наслідком тривалого курсу антибіотикотерапії.

Симптоми кольпіту під час вагітності

Вагинит и его симптомыЯк проявляється кольпіт під час вагітності? Симптоми під час вагітності такі ж, як і при звичайному кольпіті. На перше місце виходять такі скарги, як біль і дискомфорт унизу живота й безпосередньо в піхві, свербіж, біль, печіння під час статевого акту, сечовипускання, змінені виділення. Симптоми вагініту можуть трохи відрізнятися залежно від етіології.

Кандидозний кольпіт під час вагітності, симптоми

Виділення при цьому виді кольпіту рясні, мають трохи кислуватий запах, сирнисту, кремоподібну консистенцію, жовто-білий або молочно-білий колір. Провідними симптомами будуть свербіж, печіння, сухість піхви й зовнішніх статевих органів.

Трихомонадний кольпіт при вагітності, симптоми

Виділення рясні, рідкі, пінисті, мають жовтий або жовто-зелений колір, неприємний запах, нерідко можуть спостерігатися домішки гною й крові. Також жінки, в основному, скаржаться на порушення сечовипускання (часті позиви, малі порції, печіння й свербіж в уретрі).

Гонорейний кольпіт під час вагітності

Виділення зелені або жовто-зелені, рясні, без специфічного запаху. Також для такого вагініту характерний свербіж і печіння. Найчастіше проходить самостійно через 3 тижні.

Чим небезпечний вагініт (кольпіт) під час вагітності?

Кольпіт під час вагітності не тільки заподіює жінці дискомфорт і неприємні відчуття, але й загрожує різними, іноді навіть дуже серйозними ускладненнями. Отже, до чого може привести вагініт під час вагітності в разі відсутності лікування?

Патологія небезпечна наступним:

 • Поширення інфекції на шийку матки, саму матку, її придатки, а також на зовнішні статеві органи, рідше ― на органи сечовидільної системи.
 • Кольпіт під час вагітності може стати джерелом інфікування амніотичної рідини й плаценти, що в подальшому загрожує ЗВУР плода і його внутрішньоутробним інфікуванням.
 • Фетоплацентарна недостатність.
 • Переривання вагітності.
 • Тканини промежини при вагініті набряклі, сухі, гіперемійовані, що підвищує ймовірність їх розриву при пологах.

Щоб усього цього уникнути, вагініт під час вагітності та його симптоми вимагають негайного лікування.

Вагітність і кольпіт. Діагностика й лікування захворювання

Діагностика не складає труднощів ― найчастіше на вагініт указують характерні симптоми. Застосовуються також такі методи, як гінекологічний огляд, мікроскопія та бактеріологічне дослідження мазків, кольпоскопія, УЗД.

Таблетки ФлуомизинА ось з точки зору терапії вагітність і кольпіт ― важкий випадок, оскільки більшість препаратів мають тератогенний ефект і заборонені при виношуванні дитини. Під час вагітності застосовують переважно місцеві засоби ― вагінальні супозиторії, креми, мазі, спринцювання. Незамінними помічниками в лікуванні кольпіту під час вагітності також стануть препарати Флуомізин і Гінофлор, які, на відміну від безлічі інших засобів, відносяться до місцеводіючих і дозволені до застосування під час вагітності та годування.

З усього вищесказаного можна зробити висновок, що вагітність і кольпіт несумісні, тому лікування повинно проводиться негайно.