Лікування бактеріального вагінозу під час вагітності

Бактеріальний вагіноз під час вагітності досить поширене явище. Його ще називають гарднереллезом або вагінальним дисбактеріозом. Назва гарднереллез, у даному випадку не зовсім правильне, бо бактеріальний вагіноз під час вагітності характеризується підвищенням кількості не тільки гарднерелл, а й інших умовно-патогенних бактерій.

Баквагiноз і вагітністьУ нормі піхву заселяють лактобактерії (їх ще називають паличками Додерлейна або молочнокислими бактеріями). Вони забезпечують кисле рН піхви, тим самим роблячи розмноження патогенної флори неможливим. Бактеріальний вагіноз під час вагітності характеризується зміною співвідношення «хорошою» й патогенної флори. Отже, кількість лактобактерій зменшується, а кількість гарднерелл та інших умовно-патогенних організмів збільшується.

Вагітну жінку починають турбувати рясні сіро-білі виділення з неприємним «рибним» запахом, іноді — свербіж, біль під час статевого акту. Хоча баквагіноз під час вагітності проходить без запального процесу, він все ж може призвести до деяких серйозних ускладнень, про які ми розповімо нижче.

Чому виникає бактеріальний вагіноз під час вагітності?

Отже, як було сказано вище, бактеріальний вагіноз під час вагітності розвивається внаслідок зміни співвідношення непатогенної й патогенної вагінальної флори.

Провокує це безліч факторів, наприклад:

 • Зниження імунітету й перебудова гормонального фону під час вагітності.
 • Наявність фонових захворювань сечостатевої, ендокринної систем.
 • Носіння тісної й синтетичної білизни.
 • Психо-емоційні травми, стреси.
 • Шкідливі звички.

Бактеріальний вагіноз під час вагітності не тільки створює дискомфорт майбутній мамі, але й може негативно позначитися на здоров’ї майбутньої дитини, тому лікування цього захворювання обов’язково.

Бактеріальний вагіноз і вагітність: у чому небезпека?

Небезпека бактеріального вагінозаТаке поєднання, як бактеріальний вагіноз і вагітність вкрай небезпечне й для здоров’я самої жінки, і для майбутнього малюка, отже, лікування потрібно починати якомога швидше.

Отже, баквагіноз може привести до наступного:

 • Передчасні пологи, або переривання вагітності.
 • ЗУВР плода.
 • Хоріоамніоніт.
 • Передчасне вилиття навколоплідних вод.
 • Запалення матки і її придатків, маткова кровотеча.
 • Нагноєння ран в післяпологовому періоді.

Бактеріальний вагіноз і вагітність — як лікувати? Лікування гарднереллезу у вагітних має деякі особливості, про які ми розповімо нижче.

Гарднереллез у вагітних: лікування та профілактика

Гарднереллез у вагітних, лікування якого було несвоєчасним, загрожує серйозними ускладненнями. Тому при появі перших симптомів баквагінозу, слід негайно звернутися до лікаря. Лікування бактеріального вагінозу під час вагітності є дещо проблематичним, бо більшість препаратів у цьому стані протипоказано через свій тератогенний ефект.

Лікування гарднереллеза у вагітнихЛікування гарднереллезу у вагітних проводиться переважно місцевими засобами. Широко застосовуються мазі, креми, вагінальні супозиторії. Також нерідко призначаються й спринцювання відварами ромашки, календули, кори дуба тощо.

У першу чергу лікування бактеріального вагінозу під час вагітності спрямоване на відновлення нормальної кількості лактобактерій. Для цього можна застосовувати вагінальні таблетки Гінофлор — препарат швейцарського якості, який дозволений на всіх термінах вагітності.

Лікування гарднереллезу у вагітних протигрибковими препаратами (кліндаміцин, метронідазол) можливе тільки з другого триместру. При цьому препарати призначають короткими курсами й малими дозами.

Профілактика баквагінозу полягає в носінні зручної натуральної білизни, своєчасному лікуванні патології сечостатевої системи, вітамінізоване харчування, уникнення частого застосування тампонів, внутрішньоматкових контрацептивів. Також існує специфічна профілактика баквагінозу — вакцина Солкотриховак.