Жіночі інфекції

Все можна вилікувати!

Не лякайтеся цього слова. Жіночими інфекціями гінекологи називають усі види захворювань та запалень статевих органів, навіть якщо вони викликані мікроорганізмами, що живуть у піхві в нормі жінки (стафілококи, грибки). Також це не означає, що жіночі інфекції, які в гінекології можуть викликати жіноче запалення, завжди передаються статевим шляхом, навпаки, частіше вони пов’язані з дисбалансом мікрофлори піхви жінки через прийом антибіотиків, неправильне лікування вагінальними свічками /таблетками, зниження імунітету.

Гінекологічні інфекції, які передаються статевим шляхом — це гонорея, трихомоніаз, сифіліс та хламідіоз. Збудники цих захворювань та запалень в нормі ніколи не живуть у піхві й потрапляють до неї при статевому контакті.

БАКТЕРІАЛЬНИЙ ВАГІНОЗ

Бактеріальний вагіноз

Бактеріальний вагіноз — це порушення мікрофлори піхви жінки (дисбіоз). Бактеріальний вагіноз не відноситься до венеричних видів хвороб статевих органів.

Що таке бактеріальний вагіноз?

У піхві кожної здорової жінки є свій набір мікроорганізмів, який у гінекології називається мікрофлорою. Склад нормальної мікрофлори постійний і подібний у здорових жінок. В нормі основними мікроорганізмами піхви є лактобактерії. Під впливом внутрішніх і /або зовнішніх факторів (прийом антибіотиків, стреси, хлорована вода, спринцювання), лактобактерії масово гинуть і на їх місці починають розмножуватися мікроби, які в нормі теж живуть у піхві жінки, але тільки в строго контрольованих невеликих кількостях (їх називають анаеробними бактеріями або анаеробами).

Коли в піхві жінки лактобактерії замінюються видами анаеробних мікроорганізмів, розвивається бактеріальний вагіноз, який може перерости в жіноче запалення, ознаки якого приносять чимало клопоту будь-якій жінці в області гінекології. За даними статистики, на сьогоднішній день від цього виду хвороби страждає до 20% усіх жінок віком від 18 до 50 років. До зміни мікрофлори статевих органів та загибелі лактобактерій можуть призвести:

 • спринцювання;
 • прийом антибіотиків;
 • використання протизаплідних свічок та паст;
 • неправильне (тривале) лікування вагінальними свічками;
 • стреси та інше.

Симптоми баквагінозу

Анаеробні бактерії не викликають запалення в піхві, тому при баквагінозі немає ознак печіння, подразнення, сильного дискомфорту. 20% усіх жінок віком від 18 до 50 років у певний момент помічають посилення вагінальних виділень, які мають неприємний запах. Одним з головних ознак інфекції жіночих статевих органів стають виділення: від невеликих до досить рясних, однорідні, світлі, сіруваті або жовтуваті, з характерним «рибним» запахом, що посилюється після статевого акту або гігієнічних процедур з використанням мила.

Чим небезпечний:

Багато жінок помиляється, коли думає, що гінекологічні інфекції, види яких не є венеричними, або запальними, необов’язково лікувати. Насправді бактеріальний вагіноз статевих органів може бути дуже небезпечним, адже в гінекології доведено, що це причина невиношування вагітності №1. Відомо, що бактеріальний вагіноз у кілька разів збільшує ризик передчасних пологів, часто призводить до післяпологових маткових кровотеч і навіть до виникнення запалення, пневмонії у новонароджених. Та й невагітним жінкам не варто дивитися на цей вид інфекції крізь пальці, тому що її наявність збільшує ризик жіночих запальних захворювань статевих органів.

Крім того, при бактеріальному вагінозі піхва стає доступною для інфікування. А це значно підвищує ризик зараження різними видами захворювань, що передаються статевим шляхом, і навіть ВІЛ-інфікування. Тому, баквагіноз, який може спровокувати жіноче запалення, потребує обов’язкового якісного й правильного лікування, яке складається із 2-х кроків.

 1. Крок 1: спочатку необхідно позбутися всіх видів анаеробних бактерій, які й викликають неприємні симптоми запалення, для цього використовуються вагінальні антисептики (наприклад, вагінальні таблетки Флуомізин). Після цього етапу прояви баквагінозу припиняться, але лікування на цьому не закінчується.
 2. Крок 2: найважливіший у лікуванні цього захворювання. Не можна забувати, що головна причина бактеріального вагінозу — це загибель лактобактерій, тому обов’язково треба відновити кількість лактобактерій після запалення та створити їм умови для живлення й закріплення в піхві жінки. Для цього в гінекології використовуються вагінальні таблетки Гінофлор — це єдиний вид вагінального пробіотика, який містить і лактобактерії , і спеціальне середовище для їх живлення та закріплення в піхві.

КАНДИДОЗ

Кандидоз або молочниця

Кандидоз (молочниця) — це вид захворювання статевих органів, який викликається дріжджоподібними грибками з роду Candida. Найчастіше зустрічається кандидоз статевих органів, оскільки грибки, які призводять до захворювання молочницею, за норми живуть у піхві жінки в невеликих кількостях і не завдають ніякого дискомфорту. При певних умовах (стрес, зниження імунітету, прийом антибіотиків) грибки починають швидко розмножуватися в піхві, їх стає занадто багато й розвивається запалення.

Зараз у гінекології багато в чому змінилися підходи до правильного лікування молочниці. Стало відомо, що причина постійних загострень молочниці – це «осередок» молочниці в кишківнику, спочатку грибки заселяються саме там, і поки вони знаходяться в кишківнику жінки, цей вид інфекції жіночих статевих органів та запалення триватимуть. Важливо одночасно повністю усунути грибки з кишечника та з піхви, для цього лікування має бути комбінованим і включати одночасний прийом препаратів, що усувають грибки, як в області гінекології — з піхви, так і з кишківника жінки.

Симптоми та ознаки

 • відчуття сильного свербежу, печії та подразнення в області статевих органів;
 • набряклість та ознаки почервоніння губ статевих органів;
 • сирні виділення, які характерні тільки для молочниці;
 • дискомфорт при статевому акті, можливий дискомфорт при сечовипусканні.

Щоб запобігти жіночому запаленню, ознаки якого починаються з молочниці, потрібно негайно звернутися до фахівця в області гінекології.

Чим небезпечний?

Незважаючи на поширену думку, що кандидоз (молочниця) — це просто «неприємна болячка» та ознаки, які заважають жити, це — неправда. Насправді, усі жіночі інфекції, гінекологія зараховує до тих, які вимагають обов’язкового втручання фахівця. У тому числі й кандидоз, який досить небезпечний! Доведено, що грибки можуть інфікувати плодні оболонки й викликати переривання вагітності, можуть викликати грибкові захворювання в новонароджених.

Самі грибки створюють сприятливе середовище для приєднання іншої, більш небезпечної інфекції статевих органів. Молочниця є показником того, що імунітет дав збій з якоїсь причини. Тому лікувати кандидоз варто дуже серйозно, щоб не виникло більш серйозне жіноче запалення: тобто не «усувати симптоми» на короткий час прийомом однієї таблетки або упаковкою вагінальних свічок, а комплексно лікувати це захворювання й займатися профілактикою загострень запалень. В іншому випадку, молочниця швидко перейде в хронічну форму й буде ускладнювати життя будь-якій жінці постійними загостреннями та запаленнями по гінекології.

ТРИХОМОНІАЗ

Трихомоніаз

Трихомоніаз відноситься до виду інфекції жіночих статевих органів, яка вражає сечостатеву систему під впливом трихомонад. Трихомоніаз ще на початку XX століття був описаний, як інфекція, яка передається не тільки статевим шляхом. Дана інфекція є однією з найбільш поширених, вона зустрічається частіше, ніж сифіліс та гонорея. Гінекологи щороку реєструють понад 300 мільйонів чоловік інфікованих цією хворобою.

Як передається трихомоніаз

Трихомоніаз — це вид венеричного захворювання статевих органів. У нормі трихомонади ніколи не живуть у піхві жінки й потрапляють туди тільки при зараженні статевим шляхом. Заразитися трихомонадами можливо під час будь-яких видів статевих контактів. Необхідно мати на увазі, що жіночі інфекції, серед яких і трихомоніаз, можуть передаватися й при непрямому контакті з носієм. Трихомонади, які є причиною запалення, можуть проникнути до організму в результаті використання чужого рушника, мочалки або білизни. Оскільки вологе середовище сприятливо впливає на збереження трихомонад, вони можуть зберігати життєздатність на сидінні унітазу, спринцівках, поверхнях басейну, джакузі, ванни тощо протягом кількох годин.

Симптоми та ознаки

Гінекологічні інфекції мають свої характерні симптоми та ознаки. При трихомоніазі вони досить виражені, і це добре, оскільки за даного захворювання головне — це вчасно звернутися до гінеколога, тоді все закінчиться без наслідків. У жінок трихомоніаз проявляється запаленням піхви (трихомонадний вагініт), шийки матки (цервіцит) і залоз, які виділяють змазку, необхідну для статевого акту.

Визначити трихомоніаз у жінок набагато простіше, ніж у чоловіків, за такими ознаками:

 • повинні насторожити виділення пінистої рідини з піхви білястого кольору;
 • виділення пахнуть протухлою рибою або мають інший неприємний запах;
 • зовнішні статеві органи червоніють і набрякають;
 • виникають ознаки свербежу та відчуття печіння.

Поява болю та ознак печіння при сечовипусканні можуть свідчити про присутність трихомонад в сечовивідному каналі.

Чим небезпечний?

Дуже небезпечне захворювання, провокуюче жіночі інфекції. Гінекологія передбачає при трихомоніазі досить нескладне і нетривале лікування, але, при виявленні перших симптомів та ознак, жінці необхідно відразу ж звернутися до лікаря, самолікуванням займатися не можна. Призначення повинен зробити виключно фахівець в області гінекології.

Застосуванням тільки вагінальних свічок тут не обійтися, необхідний прийом спеціальних видів лікарських засобів.

ХЛАМІДІОЗ

Хламідіоз

Сучасні види та методи діагностування дозволяють фахівцям в гінекології більш глибоко вивчати проблеми жіночого здоров’я. Учені констатували той факт, що причиною безпліддя й невиношування плоду є гінекологічні інфекції, у більшості випадків — це внутрішньоклітинний паразит — хламідія (бактерія Chlamydia trachomatis). Хламідіоз зараховується до дуже поширених інфекцій, статистика свідчить, що 6-8% дорослого населення планети, яке веде статеве життя, схильні до цього захворювання.

Як передається хламідіоз

Хламідіоз — це вид венеричної інфекції, передається через статеві органи (статевим шляхом), у чоловіків не проявляється яскравими ознаками й симптомами, тому завжди слід пам’ятати про те, що статевий акт з непостійним партнером повинен бути захищеним із застосуванням презерватива, інакше різного роду жіночі інфекції можуть стати причиною проблем зі здоров’ям по гінекології.

Симптоми та ознаки:

 • з’являються слизисті виділення з піхви, які можуть відрізнятися від нормальних неприємним запахом або жовтуватим відтінком;
 • присутній свербіж і печіння при сечовипусканні;
 • відзначаються ознаки загальної слабкості, може простежуватися підвищення температури.

Чим небезпечний?

Якщо не почати лікування, то через кілька тижнів, усі ознаки запалення, які були перераховані вище, самі зникають. Але, хламідіоз залишається в організмі, ця інфекція трансформується в хронічну форму. У результаті, хламідії впливають на імунну систему організму, послаблюючи її та руйнуючи деякі тканини. Постраждати можуть очі, внутрішні органи та суглоби.

Існують різного роду гінекологічні інфекції, види деяких з них, наприклад, хламідії, викликають у жінок хронічні захворювання на довгі роки, які безсимптомно проходять як запалення в маткових трубах. У результаті тривалого запалення тканина маткової труби тоншає, вона стає не еластичною, непрохідною та втрачає свою функцію. Підсумок: яйцеклітина просто не може потрапити з яєчника в матку, вагітність не настає. Після запалення можуть утворитися спайки та заростання маткових труб. Це є причиною безпліддя.

ГОНОРЕЯ

Гонорея як вид хвороби статевих органів

Гонорея — це вид венеричної хвороби статевих органів, викликається вона гонококами і, як більшість гінекологічних інфекцій, передається статевим шляхом. У жінок гонорея проходить досить інертно — без явних ознак, навіть коли перебуває в гострій формі. Відповідно, випадки її виявлення на ранніх стадіях є досить рідкісними. Тому не слід забувати про захист при статевому акті з непостійним партнером. У даний час, завдяки високій інформованості населення з питань контрацепції та гінекології, це захворювання зустрічається досить рідко.

Симптоми та ознаки:

Цей вид інфекції статевих органів характеризується появою свербіння та печіння в піхві. Також до ознак можна віднести жовтувато-білі й зеленуваті виділення з піхви та хворобливі відчуття під час сечовипускання. Для лікаря-гінеколога під час огляду показовими є гноюваті виділення із шийки матки, а також почервонілі устя уретри. Гонорея може викликати загальний дисбаланс функціонування організму: біль знизу живота, нудота, рідкий стул, підвищення температури тіла до 39° С, озноб, порушення менструального циклу.

Чим небезпечна гонорея?

За відсутності або неправильному лікуванні жіночі інфекцій, у тому числі й гонореї, є першопричиною хронічних запальних процесів по гінекології. Як результат, відбувається порушення менструального циклу, потім запускається процес утворення спайок у малому тазі, який є причиною безпліддя, позаматкової вагітності, невиношування вагітності, виникають хронічні тазові болі.